Kategorie prawa jazdy
Prawo jazdy to dla niektórych osób dokument niezbędny do codziennego funkcjonowania. Coraz więcej ludzi decyduje się na kurs nauki jazdy i przystąpienie do egzaminu. Do kursu może przystąpić osoba, która osiągnęła wiek wymagany w danej kategorii prawa jazdy i nie ma przeciwskazań zdrowotnych do kierowania autem. Taka osoba może otrzymać prawo jazdy po odbyciu wymaganego szkolenia i zdaniu egzaminu z pozytywnym wynikiem. Istnieje wiele różnych kategorii prawa jazdy i warto je znać!
Różne kategorie prawa jazdy
- Kategoria AM – uprawnia do kierowania motorowerem i lekkim czterokołowcem. Osoba musi mieć ukończone 14 lat. W przypadku, gdy osoba nie jest jeszcze pełnoletnia, może przystąpić do egzaminu pod warunkiem uzyskania pisemnej zgody rodziców lub opiekunów.
- Kategoria A1, A2, A – dotyczy kierowania motocyklem o określonej pojemności skokowej silnika i mocy oraz motocyklem trójkołowym. W zależności od danej kategorii, wymagany jest inny wiek.
- Kategoria B – bardzo popularny typ prawa jazdy. Uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym lub ciągnikiem rolniczym lub motocyklem o określonej mocy i pojemności skokowej silnika.
- Kategoria B E – kierowca jest uprawniony do kierowania zespołem pojazdów.
- Kategoria C – uprawnienia do kierowania pojazdem samochodowym o masie powyżej 3,5 t, pojazdami określonymi w kategorii AM oraz ciągnikiem rolniczym.
- Kategoria C E – dotyczy pojazdów samochodowych o określonej masie wraz z przyczepią i zespołu pojazdów złożonych z ciągnika rolniczego i przyczepy.
- Kategoria C1 – to uprawnienia do kierowania pojazdu samochodowego o danej masie, zespołu pojazdów, pojazdami z kategorii AM, ciągnikiem rolniczym i pojazdem wolnobieżnym.
- Kategoria D – uprawnia do kierowania autobusem, zespołem pojazdów (autobus przyczepa lekka), pojazdami z kategorii AM oraz ciągnikiem rolniczym.
- Kategoria D1 – uprawnia daną osobę do kierowania autobusem do przewozu maksymalnie 17 osób, zespołem pojazdów, pojazdami z kategorii AM i ciągnikiem rolniczym.Kategoria T – uprawnienia do prowadzenia ciągnika rolniczego wraz z przyczepą oraz pojazdem wolnobieżnym z przyczepą.
.
Polecane artykuły
W jaki sposób dobrze uszczelnić okno?
Wiele osób nie do końca wie, jak dobrze uszczelnić okna, tymczasem jest to niezwykle ważne, aby nasz dom mógł zostać dobrze wypełniony przez ciepło. Jak się bowiem okazuje, bardzo często to właśnie przez nieszczelna okna ucieka bardzo dużo ciepła, co powoduje, że rachunki za ogrzewanie są niezwykle
Kolorowe lata siedemdziesiąte
Rzeczywistość lat siedemdziesiątych wymagała od osób żyjących w tych czasach nie lada odwagi i optymizmu. Niezgoda na niesprawiedliwość świata i sprzeciw wobec wojny prowadzonej w Wietnamie miały być wyrażane również za pomocą odpowiedniego stroju. By wskazać pozytywne strony życia, bardzo wysoko ce
Co się dzieje, gdy alkoholik ma kaca?
Brak alkoholu w organizmie osoby uzależnionej powoduje „protest” całego ciała. Organizm alkoholika zaczyna się gwałtownie domagać „dostawy” trunków wysokoprocentowych, które przywrócą pracę wszystkich narządów do normy.
Jeżeli alkoholik nie pije, jego organizm swój bunt przedstawia w formie objawów
Marskość wątroby
Jedną z najbardziej podstępnie rozwijających się chorób u alkoholików jest marskość wątroby. Pierwszym etapem tej choroby jest zapalenie wątroby po jednorazowym zatruciu alkoholem, a przy dalszym spożywaniu alkoholu następuje zapalenie wątroby. Następnym etapem powolnego wyniszczania wątroby jest je