Zanim rozpoczniesz kurs na prawo jazdy…

Zanim rozpoczniesz kurs na prawo jazdy…

Zanim rozpoczniesz kurs na prawo jazdy w jednej ze szkół nauki jazdy, zobacz, jakie kryteria musisz spełnić.

Minimalny wiek kursanta

Minimalny wiek zależy od kategorii, na którą chcesz zdawać prawko. Jeśli interesuje Cię prawo jazdy kategorii A1, B1 lub T, musisz mieć ukończone 16 lat, a jeśli zależy Ci na kategorii C, CE, D1 i D1E, musisz ukończyć 21 lat. W przypadku prawa jazdy kategorii B, możesz rozpocząć szkolenie już na 3 miesiące przez skończeniem 18. roku życia. W takim przypadku, aby zapisać się na kurs prawa jazdy, musisz posiadać pisemną zgodę rodziców.

Badania lekarskie

Jeżeli chcesz rozpocząć naukę jazdy i przystąpić do egzaminu, musisz wykonać potrzebne badania lekarskie. Lekarz wydaje opinię o tym, czy dana osoba może kierować pojazdem.

Lekarz ocenia stan zdrowia i stwierdza czy istnieją jakieś przeciwskazania zdrowotne w zakresie układu ruchu, narządku wzroku, słuchu i równowagi, układu nerwowego, oddechowego i sercowo-naczyniowego, stanu psychicznego i innych. Jeśli podczas wizyty lekarskiej zostaną stwierdzone uzależnienie, lekarz nie będzie mógł wydać takiego zaświadczenia. W niektórych sytuacjach wymagana jest także opinia psychologa.

Potrzebne dokumenty

Zapisanie się na kurs prawa jazdy jest równoznaczne ze złożeniem odpowiednich dokumentów w wydziale komunikacji w danym starostwie powiatowym. Zostaje założony nam profil Kandydata na Kierowcę, a wszystkie złożone dokumenty są sprawdzane. Weryfikowane są zaświadczenia wydane przez lekarza oraz to, czy nie ma żadnych innych przeciwskazań do kierowania pojazdem, np. zakaz prowadzenia pojazdów, który wydał sąd. Jeżeli nie posiadamy adresu zamieszkania na terenie Polski, to niezbędne będzie udokumentowania faktu, że przebywamy na terenie kraju przez minimum 185 dni w roku.