W jaki sposób dobrze uszczelnić okno?

W jaki sposób dobrze uszczelnić okno?

Wiele osób nie do końca wie, jak dobrze uszczelnić okna, tymczasem jest to niezwykle ważne, aby nasz dom mógł zostać dobrze wypełniony przez ciepło. Jak się bowiem okazuje, bardzo często to właśnie przez nieszczelna okna ucieka bardzo dużo ciepła, co powoduje, że rachunki za ogrzewanie są niezwykle wysokie, a my nie możemy dogrzać naszego domu. Dotyczy to zresztą nie tylko tych okiennic, które dawno już przeżyły swoją świetność, ale niekiedy także nowiutkich, lecz po prostu niezbyt dobrze uszczelnionych. Warto jest więc wiedzieć, jak prawidłowo uszczelnić okna, aby móc uniknąć różnego rodzaju problemów i bez zmartwień wypatrywać jesieni czy zimy, kiedy na zewnątrz pojawią się mróz i śnieg, a temperatury spadną grubo poniżej zera. W przeciwnym razie narazimy na spory dyskomfort nie tylko nas samych, ale także pozostałych domowników, którzy to będą musieli radzić sobie z niskimi temperaturami we własnym domu.

O czym pamiętać przy uszczelnianiu okien?

W pierwszej kolejności powinniśmy przede wszystkim zlokalizować te miejsca, przez które wlatuje najwięcej powietrza – to bowiem właśnie te miejsca będzie trzeba w sposób najbardziej dokładny uszczelnić. Można to zrobić przy pomocy kilku sprawdzonych sposobów i z wykorzystaniem chociażby świecy czy kartki papieru. Dzięki temu będziemy wiedzieli, w których miejscach okiennice wymagają uszczelnienia. Kolejny krok to dokładnie umycie okiennic czy framug okna, co sprawi, że stosowane uszczelki będą nam służyć przez bardzo długi czas. Na końcu pozostaje już tylko skorzystać z uszczelek – mogą być to uszczelki samoprzylepne, natomiast bardzo często wykorzystuje się także specjalne kleje. Kleje tego typu są wyjątkowo odporne i możemy ze spokojem przeprowadzać mycie okien piła na tak uszczelnionym oknie.

Dużym ułatwieniem w przypadku uszczelnienia okien mogą okazać się także taśmy termoizolacyjne czy też specjalne pianki i uszczelniacze.