Typowe kolory szat liturgicznych

Typowe kolory szat liturgicznych

Szaty liturgiczne noszone przez księży różnią się kolorystyką w zależności od świąt, które są obecnie celebrowane czy też pory roku liturgicznego. Dodatkowo każda barwa symbolizuje zupełnie co innego, a jako chrześcijanie, powinniśmy wiedzieć co który z kolorów oznacza.

Najpopularniejszy, co możemy zresztą zobaczyć na co niedzielnych mszach, jest kolor biały. Tutaj symbolika nie jest trudna i właściwie odgadłby ją właściwie każdy z nas – w końcu biała barwa to symbol niewinności oraz czystości i nie inaczej jest także w tym przypadku.

Jest o tyle popularny, że może zastępować wszystkie inne kolory. Barwa zielona charakteryzuje nadzieję – w przypadku katolików jest to nadzieja na powtórne przyjście Pana i trafienia do raju.

Wierzymy tym samym w rychłe zmartwychwstanie i sąd ostateczny. Z kolei barwa fioletowa symbolizuje oczekiwanie, ale często także i smutek oraz żałobę.

Dlatego też szaty w tym kolorze mogą być wykorzystywane jako zastępstwo dla barwy czarnej, stosowanej najczęściej podczas pogrzebów.