Moda, czyli fryzury kobiet XIX-wiecznych

Moda, czyli fryzury kobiet XIX-wiecznych

Moda to przecież nie tylko ubiór, to także dodatki i oczywiście im towarzyszące fryzury, które w czasach szczególnie XIX wieku stanowiły swoistą, niezależną kreację. Ponieważ w latach trzydziestych XIX wieku doszło do wykreowania zupełnie nowej sylwetki kobiety eleganckiej, także w aspekcie noszonych fryzur nastąpiła duża zmiana.

Uczesanie ówczesnych pań składało się z kilku elementów składowych. Wysoko upięty kok stanowił pierwszy z nich, następnym był najczęściej upięty z tyłu warkocz oraz sztywne loki, uczesane i upięte po obydwu stronach twarzy.

To właśnie taki wizerunek kobiety jest symbolem tamtejszych czasów. Kolejne lata przynosiły za sobą zmiany odbijające się na kształcie i wyglądzie włosów, jednakże zawsze we fryzurach królowały loki.

Nie ważne czy były one luźno opadające na kark, czy też delikatne znajdujące swoje miejsce po obydwu stronach kobiecych skroni czy też towarzyszące upiętemu kokowi, ale ich miejsce było znaczące i można by rzec obowiązkowo wyznaczone przez obowiązujące w danym czasie trendy.